IRENA FOREJTOVÁ
exterier.jpg
interier.jpg
Pink_Robusta.jpg
sun1.png
Exoticky.cz

Exoticky.cz

Exotika s květinami, originálními chutěmi a neobvyklými projekty
Objevujte vůni dálek, objevujte svět!

Vlastní káva voní dvakrát

Vlastní káva voní dvakrát - obrázek

Vlastní káva voní dvakrát - obrázek

Ano, opravdu si při odpolední siestě můžete vychutnat svůj šálek oblíbené značky kávy, ale víte, že kávovníkové květy nádherně voní? A nemusíte ani jezdit až do Afriky, kde se o původu kávy dodnes přou Jemenci s Habešany. Není důležité, kdo drží prvenství, k africkému kontinentu vůně kávy prostě patří.
           Stálezelená rostlina horských lesů Etiopie je rozšířena v celém tropickém pásmu, proto se k hlavním producentům kávy, mimo Etiopii, řadí Brazílie, Kolumbie, Mexiko, Indonésie a Vietnam. Kávovníkové plantáže se dodnes mnoho nezměnily. Keře či nízké stromy se udržují řezem tak, aby umožňovaly ruční sklizeň. Ovšem technologie zpracování je už jiná „káva“. Čím je zrnko kávy hladší a vybroušenější, tím získává na kvalitě a také na ceně.
Ale vraťme se z plantáží zpět domů. V českých zemích se s kávou začalo obchodovat teprve před třistapadesáti lety. Tehdy byl aromatický nápoj výsadou šlechty, která se ráda chlubila čímkoli exotickým a neobvyklým. Zkusme se vrátit do časů kávových dýchánků a bezstarostných dnů trávených v zámecké zimní zahradě. Zkusme něco, co budou vaši známí a přátelé obdivovat. Vypěstujte si kávovník doma.
Pokud se vám podaří získat semena (ne pražená), zasejte je do lehké, výživné a hlavně kyselé půdy(kávovník nesnáší vápno). Čerstvá semena klíčí po 3 až 4 týdnech. Kávovník nesnese přímé slunce, proto se spokojí s východním či západním oknem. Rostlina potřebuje teplotu kolem 20 °C a dostatek zálivky, protože listy odpaří hodně vody. Při přelití žloutnou listy, takže všeho s mírou! Kávovník každoročně přesazujte. Během vegetace jednou za 14 dnů přihnojte tekutými hnojivy. Pokud je kávovník příliš vysoký, můžete jej klidně seříznout v době vegetace. Pro podpoření zahuštění korunky, můžete větvičky zaštipovat, pak rozvětví.
Třetím až čtvrtým rokem začíná rostlina kvést. Květy jsou bílé, výrazné jasmínové vůně. Červená semena dozrávají různě dlouhou dobu, někdy i více jak 9 měsíců, proto kávovník často kvete i plodí zároveň. Semena nasládlé chuti můžete použít pro další pěstování nebo si z nich můžete upražit vlastní kávu.
Jak upravit kávovníková semena k pražení? Usušená semena zbavte osemení a zbytky slupek vyfoukejte. Na rozpálené pánvi pražte asi 20 minut za stálého míchání. Podle odborníků prý může zrnko kávy zůstat ve slupce ukryté dlouho, ale pražením naopak rychle ztrácí vůni i chuť.
16.06.2007 02:05:44
press_web
© Irena Forejtová - Veškerá práva vyhrazena.
Užití a další šíření obsahu webu je povoleno jen s písemným souhlasem autorky.
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one