IRENA FOREJTOVÁ
exterier.jpg
interier.jpg
Pink_Robusta.jpg
sun1.png
Exoticky.cz

Exoticky.cz

Exotika s květinami, originálními chutěmi a neobvyklými projekty
Objevujte vůni dálek, objevujte svět!

Její veličenstvo, komtesa Hortenzie

JEJÍ VELIČENSTVO KOMTESA HORTENZIE - obrázek

JEJÍ VELIČENSTVO KOMTESA HORTENZIE - obrázek

Ze země vycházejícího slunce, dalekého Japonska pochází keř vznešeného jména, které bylo panstvem s oblibou užíváno k pojmenování sličných dcer.

Hortenzie jsou nižší až středně vysoké keře s velkými listy. Květy jsou uspořádány do bohatých kulatých nebo plochých květenství. Původní druhy hortenzií (Hydrangea) můžeme obdivovat pouze v Japonsku. Komu se na jaře poštěstí navštívit starobylý chrám v oblasti Kamakura, až zatají dech nad barevnou škálou rozkvetlých hortenzií, které lemují cestu do svatostánku. Cesta hortenzie do evropských zahrad vedla oklikou přes Čínu, odkud ji přivezl francouzský botanik a pojmenoval  po své přítelkyni Hortensii Barté.

 

Hortenzie ráda kyselé

Hortenzie rostou nejlépe v polostínu na chráněném stanovišti. Mají-li dostatek vláhy, plné slunce jim nevadí. Hortenzie vápnité půdy nesnáší a rychle hyne. Po odkvětu se doporučuje keř mírně prosvětlit, aby jednoleté výhony nezahušťovali korunu keře. Přebytečné výhony odstraníme a zbylé zkrátíme o jednu třetinu. Hortenzie se za tento malý zásah následující rok odvděčí bohatšími a většími květy. Během vegetace hortenzie dostatečně zaléváme, půda pod nimi by neměla nikdy vyschnout. Na zimu nahrneme ke kořenům lehčí substrát nebo vrstvu spadaného listí.

 

Hortenzie se vybarví podle přání

Jakou hortenzii si budete přát? Modrou, bílou či s růžovým květem? Můžete mít kteroukoli z nich.  Například růžovou získáme, když hortenzie nasadí poupata. Tehdy ji začneme zalévat jednoprocentním roztokem kamence. Některé odrůdy mění barvy ochotně, jiné méně, ale za pokus to jistě stojí. Nejlépe na alchymii s kamencem reaguje hortenzie velkolistá (Hydrangea macrophylla). Pěstuje se v odstínech od bílé přes růžovou, červenou, nachovou, modrou až po fialovou. Barva do určité míry závisí na půdní reakci. Kyselejší půda způsobuje modrání květů, neutrální zrůžovění. Barva každého kultivaru se mění jen v určité škále. U bílých květů se mohou objevit jen růžové či modré stíny.

Hortenzie vytvoří nádherný kontrast v zeleném trávníku, vyniknou v malých skupinách, můžeme je vysadit jako podrost vyšších dřevin nebo i tam, kde potřebujeme zakrýt nevzhledný kout. Nejznámějším keřovým druhem je hortenzie latnatá (Hydrangea paniculata) s třiceticentimetrovými latami narůžovělých květů, které se po usušení mohou použít do suchých kytic a aranžmá.

10.07.2007 23:06:37
press_web
© Irena Forejtová - Veškerá práva vyhrazena.
Užití a další šíření obsahu webu je povoleno jen s písemným souhlasem autorky.
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one