IRENA FOREJTOVÁ
exterier.jpg
interier.jpg
Pink_Robusta.jpg
sun1.png
Exoticky.cz

Exoticky.cz

Exotika s květinami, originálními chutěmi a neobvyklými projekty
Objevujte vůni dálek, objevujte svět!

Keř z archy Noemovy

Keř z archy Noemovy - obrázek

Keř z archy Noemovy - obrázek

Zasadit vinnou révu je totéž jako bychom zasadili strom. Při dobré péči by na zahrádce měla vydržet nejméně 25 let, ale nejsou výjimkou ani révové keře starší. Nejlépe jí vyhovuje jižní svah, rovina chráněná před větry, závětrný kout nebo pergola.
Keře vinné révy nejsou náročné na vodu, protože její kořeny sahají velmi hluboko. Ne nadarmo se říká, že réva saje vodu jako pumpa. Velmi náročná je ale na výživu. K tomu, aby nejen rostla, ale i plodila potřebuje dobrou zásobu živin, především fosforu, draslíku a hořčíku. Když se jí některého prvku nedostává trpí pak žloutnutím listů a následkem je malá či žádná plodnost. Samozřejmě i vápník je v půdě nezbytný. Vinnou révu vysazujeme buď na podzim nebo v dubnu až květnu do teplé půdy. Při nákupu sazenic je dobré si prohlédnout kořeny, révové kořeny snadno zasychají, proto zkuste kořínek kousek od konce odříznout nožem a přesvědčte se, že jsou bílé a ne hnědě či dokonce černé. Jamku pro sazenici vyryjeme rýčem do hloubky 40 cm. Na dno jamky přidejte asi 2 kilogramy dobrého kompostu, nikdy ne čerstvý hnůj, který „spálí“ kořeny. Sazenici před výsadbou zakrátíme hlavní kořeny asi na 10 cm, ostatní kořeny odstraníme úplně. Výhon seřízneme na dvě očka a sazenici vsadíme do jamky tak, aby místo štěpování zůstalo asi 2 až 3 cm nad zemí. Asi do poloviny výšky nahrneme zeminu, přišlápneme a zalijeme. Ze spodiny upravíme hrůbek, kterým překryjeme roub asi o 10 cm. Navršený hrůbek odstraníme jakmile réva vyraší. Z vyrašených letorostů ponecháme jen dva nejsilnější, všechny ostatní vylomíme. Letorosty pak vyvazujeme k opoře. A jaký kultivar se hodí třeba na zahrádky na jižních svazích? Například Ryzlink rýnský, Ryzlink vlašský, Frankovka nebo stolní kultivary. Na východní a západní straně se bude dařit poloraným odrůdám jako jsou Müller Thurgau, Veltlínské červené, Neburské, Pálava, Frankovka, André, Vavřinecké a Burgundské šedé. V okrajových polohách a proti mrazům jsou odolné André, Chrupky a Ryzlinky. Hodláte-li ale pěstovat hrozny pro přímý konzum vybírejte ze stolních odrůd mezi které patří již tradiční Chrupky, Čabaňská perla, Irsay Olivek nebo Veltlínské.
 
Vinná réva je, kromě šlechtěných odrůd, také ozdobným prvkem zahrad jako popínavá dřevina. Nejznámější je réva pobřežní, Vitis riparia, s dlouhými srdčitými listy a vonnými květy. Dorůstá úctyhodné délky (až 7 m), proto se hodí jako velmi vzrůstná dřevina k zakrytí vysokých plotů, zdí a verand nebo jako kulisa starých odumřelých stromů. V historických parcích je občas vidět réva Coignetové s oblým révím a rzivými plstnatými letorosty. Okrasné révy milují slunce, ale mírné zastínění jim nevadí.
16.06.2007 01:51:17
press_web
© Irena Forejtová - Veškerá práva vyhrazena.
Užití a další šíření obsahu webu je povoleno jen s písemným souhlasem autorky.
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one