IRENA FOREJTOVÁ
exterier.jpg
interier.jpg
Pink_Robusta.jpg
sun1.png
Exoticky.cz

Exoticky.cz

Exotika s květinami, originálními chutěmi a neobvyklými projekty
Objevujte vůni dálek, objevujte svět!

Venkovní ibišky jsou v módě

PĚSTUJEME VENKOVNÍ IBIŠKY - obrázek

PĚSTUJEME VENKOVNÍ IBIŠKY - obrázek

Tropy se u nás zabydlují! Nevěříte? Nasvědčují tomu enormní teploty a také trend ve výběru květin, zeleniny a dřevin pro naše zahrádky. Jedním z moderních zástupců tropické flory je ibišek syrský.
Zájem o pěstování ibišku syrského u nás stoupl až v posledních letech a jeho obliba stále vzrůstá. Původní druh ibišku syrského rostl ve východní Asii, odkud se později rozšířil i do teplejších oblastí mírného pásma. V Evropě zdomácněl až kolem šestnáctého století jako exotický keř vysazovaný v zámeckých zahradách a parcích.
 
Většina z nás zná ibišek jako pokojovou květinu, ale ibišek syrský (Hibiscus syriacus) je opadavý keř, který u nás za příznivých podmínek přezimuje venku. Roste vzpřímeně do výšky dvouapůl metru; řídké větvení nese typické olistění, ale nejvýznamnější dekorací keře jsou květy. Právě v průběhu srpna nakvétají ibišky bohatou paletou barev, od sněhobílé přes růžovou, rudou, fialovou, různými odstíny modré, ale i s okem či s panašovanými listy. Výrazné jednoduché, poloplné i plné květy jsou nápadné svou velikostí. V zahradách se ibišky uplatní v solitérní výsadbě, v malých sesazených skupinách s barevně ladícími ibišky nebo jako volný živý plot.
 
Vyberte si kultivar
  • Admiral Dewey – plný, čistě bílý květ
  • Boule de Feu – plný, temně červený květ
  • Coelestis – jednoduchý, modře fialový květ
  • Duc de Brabant – plný květ, temně červený s několika bílými pruhy, pozdní
  • Lady Stanley - květy poloplné, bílé s růžovou kresbou, střed temně červený
  • Monstrosus – velký jednoduchý květ, bílý s růžovou kresbou a temně červeným středem
  • Roseus Plenus - květ plný, temně fialově růžový
  • Violet Clair Double – poloplný až plný květ, fialově modrý s načervenalým středem
Čím starší, tím je otužilejší
Ibišek syrský se spokojí s lehčí propustnou půdou. Je choulostivý pouze na nízké zimní teploty a zvlášť mladé sazenice jsou náchylné ke zmrznutí až ke kořenům. Proto je chráníme chvojím nebo slámou a půdu ještě v okolí zasypeme listím. V méně chráněných polohách stíníme rostliny především proti zimnímu slunci. Ibišek si žádá osluněná a dobře chráněná místa; (v polostínu se mu nedaří – málo a špatně nakvétá). Pro výsadbu keřů je nejlepší jarní období, kdy je do zakořenění přiměřeně zaléváme, později jsou však na vláhu nenáročné.
Správně provedeným řezem (v předjaří před rašením) ovlivníme násadu květů u starších exemplářů. Jedná se spíše o zmlazení než o klasický řez. Pravidelným řezem bychom keř naopak oslabili, protože letorosty nestačí vyzrát a ibišek snadno namrzne. Starší keře jsou sice odolnější, ale vždy se vyplatí je před namrznutím chránit. Vždyť jsou to děti slunných asijských polopouští.
18.07.2007 00:31:41
press_web
© Irena Forejtová - Veškerá práva vyhrazena.
Užití a další šíření obsahu webu je povoleno jen s písemným souhlasem autorky.
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one